Terug naar onderzoek

Digital News Report Nederland 2026

Auteur / organisatie: Commissariaat voor de Media & Reuters Institute for the Study of Journalism
Jaar van publicatie: 2026
Over wie: Volwassenen

Het Commissariaat voor de Media brengt sinds 2018 met het Digital News Report elk jaar in kaart hoe Nederlanders van 18 jaar en ouder zich informeren, wat hun informatiebehoeften zijn en hoe ze over de journalistieke media in ons land denken. Deze week kwam het Digital News Report 2026 uit in Nederland. 

Het onderzoek komt jaarlijks tot stand in samenwerking met het Reuters Institute for the Study of Journalism en wordt uitgevoerd in 48 landen wereldwijd. Uit het rapport dit jaar blijkt dat interesse en vertrouwen in nieuws dalen, en zorgen om mis- en desinformatie en nieuwsmijden toenemen.

Een aantal bevindingen uit het rapport:

  • De zorgen om online mis- en desinformatie in Nederland zijn de afgelopen jaren gestegen. In 2018 maakte 30% van de Nederlanders van 18 jaar en ouder zich hier zorgen over, in 2026 is dit gestegen naar 51%
  • De interesse in nieuws daalt. In 2018 had 61% van de Nederlanders nog veel interesse in nieuws, in 2026 is dit 45%
  • Het vertrouwen in nieuws is aan het dalen. In 2026 vertrouwt 21% van de Nederlanders het nieuws niet
  • De hoeveelheid mensen die het nieuws vermijden stijgt. In 2018 zei 4% vaak het nieuws te mijden, in 2026 is dat 11%
  • Nieuwsfluencers (influencers die over nieuws praten) zijn in opkomst. Van de 18- tot 24-jarigen volgt 46% online nieuwsfluencers
  • Het gebruik van AI-chatbots voor nieuws stijgt. Van de Nederlanders van 18 jaar en ouder gebruikt 7% AI-chatbots voor nieuws. Onder 18- tot 34-jarigen is dit 13%

Het Commissariaat vindt dit zorgelijke ontwikkelingen en doet in het rapport drie aanbevelingen om de interesse en het vertrouwen in nieuws te versterken.

Aanbevelingen

  1. Stimuleer nieuwsgebruik met wet- en regelgeving voor grote platformbedrijven. In het rapport ‘Naar democratisch gezonde feeds’ zet het Commissariaat voor de Media een aantal opties voor beleid en toezicht uiteen
  2. Stimuleer interesse in nieuws onder jongeren. Jongeren hebben wel degelijk interesse in nieuws als het past bij hun behoeften. Onder jongere kan het stijgende gebruik van AI om nieuws te begrijpen erop wijzen dat nieuws voor jongeren niet herkenbaar genoeg en te moeilijk is.
  3. Verstevig het vertrouwen in nieuws door transparant te zijn. Transparantie versterkt het vertrouwen in de journalistiek en dus is het belangrijk dat feitelijk nieuws duidelijk gescheiden wordt van opiniestukken.

Meer lezen? Download het rapport via de knop hieronder of bekijk de infographic.